علاوه بر خوردن نعناع، نعنا خشک اعلا و  ادعاهایی وجود دارد که استنشاق عطر اسانس های گیاهی می تواند مزایای سلامتی از جمله بهبود عملکرد مغز را به همراه داشته باشد.

یک مطالعه شامل 144 بزرگسال جوان نشان داد که بوییدن عطر روغن نعناع به مدت پنج دقیقه قبل از آزمایش باعث بهبود قابل توجهی در حافظه می شود.

مطالعه دیگری نشان داد که بوییدن این روغن ها هنگام رانندگی باعث افزایش هوشیاری و کاهش سطح ناامیدی، اضطراب و خستگی می شود.

با این حال، همه مطالعات موافق نیستند که روغن نعناع می تواند برای عملکرد مغز مفید باشد. یک مطالعه نشان داد که اگرچه عطر روغن نشاط‌آور بود و منجر به خستگی کمتری می‌شد، اما تأثیری بر عملکرد مغز نداشت.

تحقیقات بیشتری برای کمک به درک نحوه عملکرد آن و بررسی اینکه آیا نعناع در واقع عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد، مورد نیاز است.

نعناع همچنین ممکن است در تسکین سایر مشکلات گوارشی مانند ناراحتی معده و سوء هاضمه موثر باشد. سوء هاضمه ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که غذا برای مدت طولانی در معده بماند و سپس وارد بقیه دستگاه گوارش شود.
مطالعات متعدد نشان داده‌اند که وقتی افراد روغن نعناع را همراه با وعده‌های غذایی مصرف می‌کنند، غذا سریع‌تر از معده عبور می‌کند، که می‌تواند علائم این نوع سوء هاضمه را تسکین دهد. یک مطالعه بالینی در افراد مبتلا به سوء هاضمه نشان داد که ترکیبی از روغن نعناع و روغن زیره که در کپسول مصرف می‌شود، اثراتی مشابه داروهای مورد استفاده برای درمان سوء هاضمه دارد.

مطالعه دیگری به طور مشابه نشان داد که تنها 3.8 درصد از مادرانی که از ژل نعناع استفاده کردند، ترک‌های نوک پستان را تجربه کردند، در مقایسه با 6.9 درصد از مادرانی که از لانولین استفاده کردند و 22.6 درصد از مادرانی که از دارونما استفاده کردند .

علاوه بر این، یک مطالعه اضافی نشان داد که هم درد و هم شدت ترک‌های نوک پستان در مادرانی که از اسانس منتول بعد از هر بار تغذیه استفاده می‌کردند کاهش یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *